Wizyt na stronie: 2049494   Wszystkich wyświetleń strony: 1595584
Kanały filmowe
Szukaj w serwisie

Newsletter


Propozycja materiału
www.efs.gov.pl
Kanał: MOŻLIWOŚĆ PODNOSZENIA KWALIFIKACJI
Pytania i odpowiedzi
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i uzyskał z tego tytułu odszkodowanie. Nie może już jednak wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku. Czy mogę rozwiązać z nim umowę o pracę z tego powodu, czy też powinienem dalej go zatrudniać, ale przy innej pracy, którą może wykonywać?     
Więcej
Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na zabiegi rehabilitacyjne?
Więcej
Czy w gestii Państwowej Inspekcji Pracy leży sprawdzanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych?
Więcej
Czy dodatkowy urlop wynikający z art. 19. par 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zależy od wymiaru etatu bądź czasu pracy w roku? Chodzi o to czy osoba pracująca na 1 etatu ma prawo do całego urlopu czy do połowy i czy osoba pracująca przez 1 roku ma prawo do całego urlopu czy połowy jego wymiaru?
Więcej
Pracownik jest osobą niepełnosprawną i chciałby spędzić wczasy we Włoszech, ale bez uzyskania pomocy ze środków zakładowego funduszu będzie to dla niego niemożliwe z przyczyn finansowych. Czy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych możliwy jest zwrot wydatków poniesionych przez pracownika na wykupienie wczasów zagranicznych?
Więcej
Chcę zatrudnić w firmie osobę niepełnosprawną. Czy umowa o pracę z taką osobą powinna spełniać jakieś szczególne warunki?
Umowa o pracę z osobą niepełnosprawną nie jest poddana odrębnemu reżimowi prawnemu, co oznacza, że powinna odpowiadać warunkom określonym w przepisach kodeksu pracy. A zatem w umowie o pracę z osobą niepełnosprawną należy zawrzeć następujące elementy: określenie stron umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, a w szczególności rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę, wymiar czasu pracy i termin rozpoczęcia pracy.

Dodatkowo na piśmie pracodawca powinien poinformować pracownika między innymi o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy oraz wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego.

Należy tu pamiętać o pewnych odrębnościach związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, wynikających z przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym lub umiarkowanym nie może przekraczać 7 godzin na dobę oraz 35 godzin tygodniowo, a pozostałych osób niepełnosprawnych 8 godzin na dobę oraz 40 godzin tygodniowo, chyba że jest to osoba zatrudniona przy pilnowaniu lub lekarz wyrazi zgodę na zwiększenie wymiaru czasu pracy tej osoby. Ponadto osoby niepełnosprawne o stopniu znacznym lub umiarkowanym posiadają prawo do dodatkowego dziesięciodniowego urlopu wypoczynkowego, co również powinno znaleźć odzwierciedlenie w informacji pracodawcy.

Podstawa prawna:
- Art. 29 par. 1 i 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeksu pracy (t.j. Dz.U z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
- Art. 15, art. 16, art. 19 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Podano za www.ekspertpopon.pl
Autor: Szczepan Wroński, dyrektor Działu Prawnego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
Czy pracownik ma prawo uzyskać od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informacje dotyczące wysokości miesięcznego dofinansowania, jakie otrzymuje jego pracodawca w związku z jego zatrudnieniem?
Więcej
Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy?
Więcej
Czy możemy zatrudnić w godzinach nadliczbowych naszą księgową, która jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?
Więcej
Zatrudniamy stróża, który jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy możemy go zatrudnić w porze nocnej?

Więcej
Rozważamy zatrudnienie pracownika produkcji, który legitymuje się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy możemy go zatrudniać w pełnym wymiarze czasu pracy?

Więcej
Prawnik, którego zatrudniamy na pół etatu, został uznany za osobę niepełnosprawną i zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Ile godzin dziennie powinien teraz pracować?

Więcej
Zatrudniamy niepełnosprawnego poligrafa (lekki stopień niepełnosprawności) na 3/4 etatu. Dowiedzieliśmy się jednak, że jest on także zatrudniony w innym zakładzie na cały etat. Czy możemy go nadal zatrudniać? Jeżeli tak, to na ile godzin dziennie?

Więcej



CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
POKL Priorytet VI "Rynek pracy otwarty dla wszystkich"
Działanie 6.1. "Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie"
Poddziałanie 6.1.1 "Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy"