Wizyt na stronie: 2049494   Wszystkich wyświetleń strony: 1595584
Kanały filmowe
Szukaj w serwisie

Newsletter


Propozycja materiału
www.efs.gov.pl
Kanał: MOŻLIWOŚĆ PODNOSZENIA KWALIFIKACJI
Pytania i odpowiedzi
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i uzyskał z tego tytułu odszkodowanie. Nie może już jednak wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku. Czy mogę rozwiązać z nim umowę o pracę z tego powodu, czy też powinienem dalej go zatrudniać, ale przy innej pracy, którą może wykonywać?     
Więcej
Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na zabiegi rehabilitacyjne?
Więcej
Czy w gestii Państwowej Inspekcji Pracy leży sprawdzanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych?
Więcej
Czy dodatkowy urlop wynikający z art. 19. par 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zależy od wymiaru etatu bądź czasu pracy w roku? Chodzi o to czy osoba pracująca na 1 etatu ma prawo do całego urlopu czy do połowy i czy osoba pracująca przez 1 roku ma prawo do całego urlopu czy połowy jego wymiaru?
Więcej
Pracownik jest osobą niepełnosprawną i chciałby spędzić wczasy we Włoszech, ale bez uzyskania pomocy ze środków zakładowego funduszu będzie to dla niego niemożliwe z przyczyn finansowych. Czy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych możliwy jest zwrot wydatków poniesionych przez pracownika na wykupienie wczasów zagranicznych?
Więcej
Chcę zatrudnić w firmie osobę niepełnosprawną. Czy umowa o pracę z taką osobą powinna spełniać jakieś szczególne warunki?
Więcej
Czy pracownik ma prawo uzyskać od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informacje dotyczące wysokości miesięcznego dofinansowania, jakie otrzymuje jego pracodawca w związku z jego zatrudnieniem?
Więcej
Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy?
Więcej
Czy możemy zatrudnić w godzinach nadliczbowych naszą księgową, która jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?
Więcej
Zatrudniamy stróża, który jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy możemy go zatrudnić w porze nocnej?

Więcej
Rozważamy zatrudnienie pracownika produkcji, który legitymuje się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy możemy go zatrudniać w pełnym wymiarze czasu pracy?

Więcej
Prawnik, którego zatrudniamy na pół etatu, został uznany za osobę niepełnosprawną i zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Ile godzin dziennie powinien teraz pracować?

Więcej
Zatrudniamy niepełnosprawnego poligrafa (lekki stopień niepełnosprawności) na 3/4 etatu. Dowiedzieliśmy się jednak, że jest on także zatrudniony w innym zakładzie na cały etat. Czy możemy go nadal zatrudniać? Jeżeli tak, to na ile godzin dziennie?

Szczególne normy czasu pracy osób niepełnosprawnych, innych niż zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, do których należy także państwa pracownik, zostały określone w art. 15 ust. 1 ustawy. Wynoszą one 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo, a dotyczą całego etatu. Należy je więc odnieść proporcjonalnie do trzech czwartych etatu, na który zatrudniają Państwo tego pracownika. W związku z tym maksymalna liczba godzin pracy tego pracownika w państwa zakładzie wyniesie 6 dziennie i 30 tygodniowo. W obecnym stanie prawnym brak jest zakazu podejmowania przez pracownika zatrudnienia u wielu pracodawców, nawet gdyby ogółem miał być zatrudniony na więcej niż jeden etat. Ważne jest jednakże, by u poszczególnych pracodawców nie był zatrudniony w większej liczbie godzin niż odpowiadająca pełnemu etatowi. Nie ma takiego zakazu także w odniesieniu do osób niepełnosprawnych. Mimo że praca jest dla osób niepełnosprawnych, tak jak dla osób sprawnych, źródłem uzyskiwania dochodu czy satysfakcji, jest też formą rehabilitacji zawodowej i społecznej. Nierzadko sytuacja ekonomiczna tych osób skłania je jednak do podjęcia pracy na kilku etatach. Szczególnie gdy organizacja pracy zarobkowej nie sprzyja pogłębieniu niepełnosprawności, osoby te mogą, tak jak osoby sprawne, podejmować zatrudnienie na ogółem więcej niż jeden etat. Warto także zaznaczyć, że liczba godzin odpowiadająca pełnemu etatowi osób niepełnosprawnych, określona w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy, to maksymalna liczba godzin, a pracodawca może ją ustalić w sposób korzystniejszy dla pracowników. Może także stosować ogólne normy czasu pracy, jeżeli na wniosek pracownika wyrazi na to zgodę lekarz na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy. Reasumując, pracownik, o którym państwo piszą, może być nadal zatrudniany przez państwa, jednak maksymalnie przez 6 godzin dziennie. To, że pracownik ten podjął pracę u innego pracodawcy, nie wpływa ani na możliwość zatrudniania tego pracownika przez państwa, ani na maksymalną dzienną liczbę godzin pracy tego pracownika wynikającą z art. 15 ust. 1 ustawy.



CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
POKL Priorytet VI "Rynek pracy otwarty dla wszystkich"
Działanie 6.1. "Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie"
Poddziałanie 6.1.1 "Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy"