Wizyt na stronie: 2049494   Wszystkich wyświetleń strony: 1595584
Kanały filmowe
Szukaj w serwisie

Newsletter


Propozycja materiału
www.efs.gov.pl
Kanał: MOŻLIWOŚĆ PODNOSZENIA KWALIFIKACJI
Pytania i odpowiedzi
Pracownik uległ wypadkowi przy pracy i uzyskał z tego tytułu odszkodowanie. Nie może już jednak wykonywać pracy na dotychczasowym stanowisku. Czy mogę rozwiązać z nim umowę o pracę z tego powodu, czy też powinienem dalej go zatrudniać, ale przy innej pracy, którą może wykonywać?     
Więcej
Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na zabiegi rehabilitacyjne?
Więcej
Czy w gestii Państwowej Inspekcji Pracy leży sprawdzanie nieprawidłowości w funkcjonowaniu zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych?
Więcej
Czy dodatkowy urlop wynikający z art. 19. par 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zależy od wymiaru etatu bądź czasu pracy w roku? Chodzi o to czy osoba pracująca na 1 etatu ma prawo do całego urlopu czy do połowy i czy osoba pracująca przez 1 roku ma prawo do całego urlopu czy połowy jego wymiaru?
Więcej
Pracownik jest osobą niepełnosprawną i chciałby spędzić wczasy we Włoszech, ale bez uzyskania pomocy ze środków zakładowego funduszu będzie to dla niego niemożliwe z przyczyn finansowych. Czy z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych możliwy jest zwrot wydatków poniesionych przez pracownika na wykupienie wczasów zagranicznych?
Więcej
Chcę zatrudnić w firmie osobę niepełnosprawną. Czy umowa o pracę z taką osobą powinna spełniać jakieś szczególne warunki?
Więcej
Czy pracownik ma prawo uzyskać od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informacje dotyczące wysokości miesięcznego dofinansowania, jakie otrzymuje jego pracodawca w związku z jego zatrudnieniem?
Więcej
Czy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy?
Więcej
Czy możemy zatrudnić w godzinach nadliczbowych naszą księgową, która jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności?
Więcej
Zatrudniamy stróża, który jest osobą o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy możemy go zatrudnić w porze nocnej?

Więcej
Rozważamy zatrudnienie pracownika produkcji, który legitymuje się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy możemy go zatrudniać w pełnym wymiarze czasu pracy?

Więcej
Prawnik, którego zatrudniamy na pół etatu, został uznany za osobę niepełnosprawną i zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Ile godzin dziennie powinien teraz pracować?

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Przepis ten określa maksymalną liczbę godzin czasu pracy osoby niepełnosprawnej, zaliczonej na pełny etat. W przypadku zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności w niepełnym wymiarze czasu pracy (na część etatu), maksymalną dzienną i tygodniową liczbę jej godzin pracy należy ustalić proporcjonalnie do jej wymiaru czasu pracy (części etatu, na który jest zatrudniona). W opisywanym przykładzie jest to 3,5 godziny dziennie (tj. 7/2) i 17,5 godzin tygodniowo (tj. 35/2). Normy te powinni państwo stosować od dnia następnego po dniu przedstawienia państwu przez pracownika stosownego orzeczenia dotyczącego niepełnosprawności, co nie powinno pogorszyć zgodnie z art. 18 ustawy warunków wynagrodzeniowych tej osoby. W miejsce wynikających z art. 15 ust. 2 ustawy norm czasu pracy mogą jednak zostać zastosowane normy wynikające z przepisów ogólnych (np. kodeksu pracy), w przypadku, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy, tj. w przypadku dostarczenia państwu zgody lekarza wyrażonej na wniosek pracownika.
Zatrudniamy niepełnosprawnego poligrafa (lekki stopień niepełnosprawności) na 3/4 etatu. Dowiedzieliśmy się jednak, że jest on także zatrudniony w innym zakładzie na cały etat. Czy możemy go nadal zatrudniać? Jeżeli tak, to na ile godzin dziennie?

Więcej



CZŁOWIEK - NAJLEPSZA INWESTYCJA

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
POKL Priorytet VI "Rynek pracy otwarty dla wszystkich"
Działanie 6.1. "Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie"
Poddziałanie 6.1.1 "Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy"