Teraz czytasz: JAK FINANSOWAĆ INDYWIDUALNE PROGRAMY
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek przeznaczania co najmniej 15 proc. środków zakładowego funduszu rehabilitacji na indywidualne programy rehabilitacji.
Z uwagi na zmianę przepisów, uzależniającą miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników od faktycznie poniesionych kosztów płacy, nie ma obecnie tzw. nadwyżki SOD, która stanowiła podstawowe źródło finansowania indywidualnych programów rehabilitacji w zakładach pracy chronionej.
– Czy w tej sytuacji można przekazywać na takie programy więcej niż 15 proc. środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych – pyta pani Halina z Ciechanowa.
– Tak. Mogą być zwiększone środki z tego funduszu z przeznaczeniem na indywidualne programy rehabilitacji. Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej jest zobligowany do przeznaczania co najmniej 15 proc. środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) na indywidualne programy rehabilitacji oraz co najmniej 10 proc. na pomoc indywidualną dla niepełnosprawnych pracowników i byłych niepracujących niepełnosprawnych pracowników tego zakładu. Środki funduszu rehabilitacji są przeznaczane na finansowanie rehabilitacji zawodowej, społecznej i leczniczej oraz ubezpieczenie osób niepełnosprawnych, zgodnie z zakładowym regulaminem wykorzystania tych środków. Regulamin nie może zawierać postanowień niezgodnych z obowiązującymi przepisami, co oznacza, że ustawowe minimum przeznaczenia środków na: pomoc indywidualną (w wysokości co najmniej 10 proc.) i indywidualne programy rehabilitacji (w wysokości co najmniej 15 proc.), musi być zachowane. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zwiększyć część przeznaczoną na indywidualne programy rehabilitacji. Stosowny zapis powinien jednak znaleźć się w zakładowym regulaminie wykorzystania środków ZFRON.
MAŁGORZATA TYLEWICZ doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
PODSTAWA PRAWNA
● Art. 33 ust. 3 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 z późn. zm.).
Źródło: "Gazeta Prawna"
Archiwum (starsze niż 3 miesiące)
» CO DALEJ ZE WSPARCIEM NA LEKKI STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?
dodano 2010-02-19
Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych odpowiedział na pismo Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych z dnia 20 stycznia 2010 r., które dotyczyło planów Ministerstwa związanych z ograniczeniem wsparcia dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Senat Rzeczypospolitej Polskiej dnia 4 lutego 2010 r. na podstawie wniosku senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej przyjął poprawkę do ustawy z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
» POPON WALCZY O KOLEJNĄ KORZYSTNĄ INTERPRETACJĘ DLA PRACOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2010-02-04
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wystosowała 26 stycznia 2010 r. pismo do Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych Pana Jarosława Dudy z prośbą o wyjaśnienie bardzo istotnej kwestii prawnej. Dotyczy ona interpretacji art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r., o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.) oraz zawiera dwa ważne pytania związane z tym przepisem.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych informuje, że w dniu 15 stycznia 2010 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej Pani Jolanta Fedak podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
» WSPARCIE NA LEKKI STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI W 2010 R. BEZ ZAGROŻEŃ
dodano 2010-01-18
Podczas wczorajszego spotkania Zarządu Krajowego POPON z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Jarosławem Dudą, padło ze strony Ministra zapewnienie, że w roku 2010 r. pracodawcy nie muszą się obawiać o dofinansowanie do wynagrodzeń osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.
» ZASADY REFUNDACJI DODATKOWYCH KOSZTÓW DLA ZAKŁADÓW PRACY CHRONIONEJ WYMAGAJĄ PILNEJ NOWELIZACJI
dodano 2010-01-14
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych uważa, że instrument wsparcia w postaci refundacji dodatkowych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych określony w art. 32 ustawy o rehabilitacji (…) jest nieskuteczny.
Możliwość zatrudniania osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy bez konieczności uprzedniego uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy przewiduje znowelizowana w piątek przez Sejm ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
» ZASADY SKŁADANIA I ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE DO TURNUSÓW REHABILITACYJNYCH
dodano 2010-01-06
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi zasad składania i rozpatrywania przez samorządy powiatowe (PCPR, MOPS) wniosków o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uczestnictwa osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych informujemy, że kwestie te regulują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 listopada 2007 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. Nr 230, poz. 1694).
» 2 TYSIĄCE PRACODAWCÓW CZEKA NA WYJAŚNIENIE MINISTERSTWA FINANSÓW
dodano 2009-12-27
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwróciła się ponownie do Ministra Finansów o wydanie interpretacji dotyczącej zaliczania w koszty uzyskania przychodów kwot pochodzących ze zwolnień z podatku od nieruchomości oraz części zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w zakładach pracy chronionej, ponieważ interpretacje wydawane przez Urzędy i Izby Skarbowe często są sprzeczne.
W poniedziłek 14 grudnia br. we Wrocławiu ruszył pierwszy tramwaj promujący kampanię "Wrocław bez barier", nad realizacją której czuwa Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.
Jak wynika z badań coraz większa liczba osób niepełnosprawnych kształci się i podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Z roku na rok uczelnie wyższe przyjmują również więcej studentów z orzeczeniami o niepełnosprawności. Nie każda uczelnie dostosowana jest jednak do potrzeb takich osób – nie każda droga kariery zawodowej jest również właściwa dla danej osoby niepełnosprawnej. Aby pomóc w wyborze szkoły wyższej takim osobom Stowarzyszenie „Twoje Nowe Możliwości” stworzyło projekt Dolnośląskiego Centrum Wsparcia Studentów z Niepełnosprawnością.
9 wind dla niepełnosprawnych kibiców, 2 dla VIP-ów i dziennikarzy, miejsca na trybunach, specjalne stanowiska w kioskach o obniżonych ladach i miejsca dla osób niedosłyszących i niewidomych - tak nowy stadion na wrocławskich Pilczycach będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
4-5 grudnia 2009 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu odbyło się spotkanie pracodawców połączone z sympozjum szkoleniowo-informacyjnym. Celem spotkania była integracja środowiska członków Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnyc
» "MOŻLIWOŚCI A BARIERY" - KONFERENCJA WE WROCŁAWIU
dodano 2009-12-04
Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Stowarzyszenie “Twoje nowe możliwości” ma przyjemność zaprosić na konferencję “Możliwości a Bariery - system wsparcia studentów z niepełnosprawnością na Dolnym Śląsku”, która odbędzie się dnia 7 grudnia 2009 r. w centrum konferencyjnym Fortum S.A. we Wrocławiu ul. Walońska 3-5.
» RÓWNE SZANSE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH EMERYTÓW NA RYNKU PRACY
dodano 2009-12-03
Do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej trafiła uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych, która wprowadza pewne zmiany dotyczące pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.
» MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W WAŁBRZYCHU
dodano 2009-12-03
Pod hasłem „Otworzył niewidomym bramy wiedzy”, w dniu dzisiejszym o godz. 11.00 w budynku PWSZ AS w Wałbrzychu, przy ul. P. Skargi 14 a (sala 121) odbędzie się spotkanie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Imprezie towarzyszć będzie wystawa prac osób niepełnosprawnych.
Bieżący rok ujawnił pozorność istniejącego tytułu pomocy w postaci refundacji dodatkowych kosztów budowlanych, transportowych i administracyjnych - udzielanej na podstawie art. 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
» PRACODAWCY I OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE BEZ WSPARCIA POWIATÓW. INTERWENCJA U MINISTRA JAROSŁAWA DUDY
dodano 2009-11-24
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (w okresie od lipca do października 2009r). przeprowadziła badanie dotyczące realizacji przez samorządy powiatowe zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Badanie polegało na skierowaniu zapytania do Starostów lub Prezydentów Miast w sprawie wysokości środków przeznaczonych w danym powiecie na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych i objęto nim wszystkie powiaty w kraju.
» NOWA USTAWA BĘDZIE SPRZYJAĆ ZATRUDNIANIU NIEPEŁNOSPRAWNYCH W URZĘDACH
dodano 2009-11-19
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych z satysfakcją przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz ustawy o pracownikach samorządowych wprowadzający pewne uprzywilejowanie w zakresie zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez pracodawców sektora państwowego i samorządowego.
» TRUDNIEJ BĘDZIE WYŁUDZIĆ ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
dodano 2009-11-17
Rząd chce uszczelnić system orzekania o stopniu niepełnosprawności. Trudniej będzie uzyskać takie orzeczenie bez badania.
Tylko osoby długotrwale chore, których stan nie rokuje poprawy, będą mogły otrzymać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na podstawie dokumentacji medycznej, a nie dodatkowego badania. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Ma wejść w życie od 1 stycznia 2010 r.
» RPO: PRZEPISY KODEKSU CYWILNEGO MOGĄ DYSKRYMINOWAĆ OSOBY NIEWIDOME
dodano 2009-11-13
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego o zajęcie stanowiska w sprawie przepisu kodeksu cywilnego, według którego "osoby niemogące czytać" powinny składać oświadczenie woli w formie aktu notarialnego. W opinii RPO ogranicza to osobom niewidomym dostęp np. do podstawowych usług bankowych.
» OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA Z PSEM ASYSTUJĄCYM MA PRAWO…
dodano 2009-11-05
Od czerwca 2009 roku obowiązują zmiany ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U . Nr 223, poz. 1463).
Znasz obiekt dostępny dla osób z niepełnosprawnością? Niech dowie się o nim cała Polska! Właśnie wystartował konkurs Polska bez barier, organizowany pod honorowym patronatem Bronisława Komorowskiego, Marszałka Sejmu RP.
W związku z materiałem informacyjnym przedstawionym przez Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej, zawierającym kierunki proponowanych zmian w systemie kształcenia zawodowego, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zabrała głos w przedmiocie edukacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
» RUSZYŁA KOLEJNA EDYCJA KAMPANII PARKINGOWEJ "CZY NAPRAWDĘ CHCIAŁBYŚ BYĆ NA NASZYM MIEJSCU"
dodano 2009-11-02
Już po raz trzeci Gmina Wałbrzych przyłączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej pod hasłem "Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu". Jesienna edycja akcji zainaugurowana została happeningiem, zorganizowanym na parkingu przed hipermarketem Auchan. Wzięli w niej udział zastępca prezydenta Marek Małecki, przedstawiciele straży miejskiej, policji, ZDiK, MPK, założyciel i szef Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy Piotr Starczukowski, Filip Rodzik z Polkowic niepełnosprawny sportowiec Mistrz Polski w Strzelectwie oraz dyrektor "Auchan" Dariusz Mostowy.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych informuje, że 22 września 2009 roku weszły w życie przepisy ustawy z 22 maja 2009 roku o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 97, poz.802). Nowe przepisy zmieniają zasady wydawania karty parkingowej.
W sejmie trwają prace nad wprowadzeniem zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zgodnie z projektem rządowym, począwszy od 1 stycznia 2010 roku o świadczenie pielęgnacyjne będą mogły ubiegać się wszystkie osoby, które zrezygnowały z pracy, by opiekować się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na kryterium dochodowe. Dotychczas świadczenie pielęgnacyjne przysługiwało, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekraczał 583 złotych.
» SEJMOWA KOMISJA ZAOPINIOWAŁA PLANY FINANSOWE PFRON
dodano 2009-10-26
20 października 2009 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny dotyczące planu finansowego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2010 r., w którym wziął udział przedstawiciel POPON. Komisja pozytywnie zaopiniowała przyjęcie planu PFRON na przyszły rok, uwzględniającego brak zrównania dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych dla zakładów pracy chronionej i rynku otwartego oraz ograniczenie wysokości dofinansowania wynikające z pozostawienia tegorocznego minimalnego wynagrodzenia jako podstawy naliczenia przyszłorocznego dofinansowania.
» FIRMY ŁATWIEJ WYKORZYSTAJĄ ŚRODKI Z FUNDUSZU REHABILITACJI
dodano 2009-10-26
Rząd chce ułatwić firmom korzystanie ze środków zgromadzonych w zakładowych funduszach rehabilitacji niepełnosprawnych. Do wykorzystania jest nawet około 1 mld zł.
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych zaprasza do zapoznania się z projektem założeń do projektu ustawy o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych oraz założeń do ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
16 października 2009 r. przedstawiciele POPON uczestniczyli w konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Spraw Publicznych na temat: „Zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Jak jest i co można zmienić?”. W Konferencji wziął udział Jarosław Duda – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Wojciech Skiba – Prezes Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
„Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych uwzględniając fakt, iż znaczna część pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej nie może właściwie gospodarować środkami zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych ze względu na limit pomocy de minimis, wystąpiła do Pana Ministra Jarosława Dudy – Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych, z prośbą o wprowadzenie zmian legislacyjnych umożliwiających wydatkowanie środków zfron w limitach obowiązujących dla dodatkowych kosztów ponoszonych przez pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, tj. w wysokości 10 mln. euro.
W październiku Gmina Wałbrzych przystąpiła do współpracy z Biurem Doradztwa i Kariery dla osób z niepełnosprawnościami z siedzibą we Wrocławiu. W ramach realizowanego projektu współfinansowanego ze środków PFRON w naszym mieście odbędą się trzy bezpłatne zajęcia warsztatowe. Oferta skierowana jest do wszystkich osób niepełnosprawnych z każdym rodzajem niepełnosprawności.
Osoby niepełnosprawne mają prawo do ulgi z tytułu opłat za leczenie uzdrowiskowe, zarówno wtedy, gdy sanatorium jest publicznym, jak i niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej.
Ulga przewidziana dla tej grupy podatników obejmuje również wydatki na zabiegi rehabilitacyjne bez względu na prywatny czy publiczny status placówki.
Odliczenie przysługuje też, gdy zabiegi te przeprowadza lekarz wykonujący prywatną praktykę albo rehabilitant mający stosowne uprawnienia, zajmujący się tym w ramach swej działalności gospodarczej.
W poniedziałek (19.10.2009), o godzinie 13.00 otwarcie wyjątkowej wystawy fotograficznej „15 lat przez Wrocław bez barier”. Odsłonięcie nastąpi przy ulicy Świdnickiej (pomiędzy przejściem podziemnym, a rynkiem).
» PRZY REZERWACJI BILETU LOTNICZEGO KONIECZNIE TRZEBA ZAWIADOMIĆ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
dodano 2009-10-15
Linia lotnicza może odmówić przyjęcia rezerwacji lub zabrania na pokład niepełnosprawnego, jeśli rozmiar samolotu lub jego drzwi czynią fizycznie niemożliwe wprowadzenie na pokład takiego pasażera.
Zgodnie z generalną zasadą przewoźnik lotniczy, jego przedstawiciel lub organizator wycieczek nie mogą odmówić niepełnosprawnym przyjęcia rezerwacji na lot ani też zabrania na pokład osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Oczywiście pasażer taki musi mieć ważny bilet.
Zasiłki wypłacane na dzieci od listopada wzrosną o 20 – 30 złotych.
Trwający właśnie okres zasiłkowy został przedłużony do końca października. Obecnie zainteresowani składają wnioski o świadczenia rodzinne na kolejny okres, trwający od 1 listopada 2009 r. do 31 października 2010 r.
Tegoroczna ustawowa weryfikacja świadczeń nie spełniła oczekiwań zainteresowanych. Nie wzrosło kryterium dochodowe, więc nadal pomoc należy się wtedy, gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł, a gdy jest w niej dziecko niepełnosprawne – 583 zł. Zasiłek rodzinny wzrósł tylko o tyle, ile nakazuje ustawa.
» MINISTER DUDA DOTRZYMAŁ SŁOWA - ZMIANY W SYSTEMIE WSPARCIA ZATRUDNIENIA W PROJEKCIE USTAWY
dodano 2009-10-14
Odroczenie co najmniej o rok zrównania wysokości dofinansowania dla otwartego i chronionego rynku pracy oraz odniesienie przy wyliczaniu kwoty dofinansowania w roku 2010 r. do minimalnego wynagrodzenia z tego roku. To najważniejsze zapisy w systemie wsparcia zatrudnienia w projekcie ustawy na rok 2010.
» WROCŁAWSKI NORDIC WALKING DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2009-10-12
Zasadniczym celem zadania jest zorganizowanie cyklu spotkań o charakterze sportowo-turystyczno-rekreacyjnym, wspierających aktywizację niepełnosprawnych Wrocławian. Program każdego ze spotkań zawierał będzie także elementy umożliwiające rehabilitację uczestników. Głównym punktem przedsięwzięcia będą spacery Nordic Walking (zarówno we Wrocławiu jak i wyjazdowe), specjalnie zaaranżowane dla osób niepełnosprawnych, biorących udział w ćwiczeniach. Na części spotkań obecny będzie tłumacz języka migowego, który pomoże instruktorom Nordic Walking w komunikacji z uczestnikami.
» REFUNDACJA SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE ROLNIKÓW ZE ŚRODKÓW PFRON PO ZMIANIE ZASAD NALICZANIA SKŁADEK NA KRUS
dodano 2009-10-12
Z dniem 1 października 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. Nr 79, poz. 667), którą wprowadzono zmiany naliczania składek na KRUS.
» NIK: ZAKŁADY AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH ŹLE WYKORZYSTUJĄ ŚRODKI
dodano 2009-10-09
Zakłady aktywności zawodowej źle wykorzystują przekazywane im środki publiczne i nie przygotowują niepełnosprawnych do życia i pracy w otwartym środowisku - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli przekazanego we wtorek PAP.
» DOPŁATY DO PENSJI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH MOGĄ NIE WZROSNĄĆ
dodano 2009-10-08
Rozmowa z Jarosławem Dudą, wiceministrem pracy, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych - W przyszłym roku zakłady pracy chronionej mogą nadal otrzymywać więcej pieniędzy na dofinansowania płacy niepełnosprawnych niż firmy z otwartego rynku pracy. ZPChr łatwiej wykorzystają też pieniądze zgromadzone na zakładowych funduszach rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Może to być nawet 1 mld zł.
» ZRÓWNANIE DOFINANSOWANIA DLA FIRM Z RYNKU OTWARTEGO I ZPCH ZOSTANIE ODROCZONE
dodano 2009-10-07
Trwają międzyresortowe negocjacje dotyczące budżetu Państwa na rok 2010, dlatego dnia 1 października br. odbyło się spotkanie Jarosława Dudy, Wiceministra Pracy i Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, z Zarządem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Podczas rozmów Zarząd otrzymał potwierdzenie, że udało się to, o co Organizacja ubiegała się od długiego czasu - w przyszłym roku nie nastąpi zrównanie dofinansowania dla firm rynku otwartego i zakładów pracy chronionej.
2,77 miliarda złotych wyda w przyszłym roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wypłacane pracodawcom dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników - wynika z projektu ustawy budżetowej na 2010 rok.
» POLSKA NAJGORZEJ W UNII CHRONI NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2009-10-01
Komisja Europejska przekonuje polskie władze do jak najszybszego ratyfikowania Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach ludzi niepełnosprawnych. I przypomina badania Eurobarometru, z których wynika, że Polska jest na szarym końcu Unii, jeśli chodzi o walkę z dyskryminacją takich osób.
» KOMISJA SKIERUJE PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY DO SEJMU
dodano 2009-09-24
Dnia 23 września br. odbyło się spotkanie Komisji Przyjazne Państwo, w którym wziął udział przedstawiciel Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Na spotkaniu omówiony został projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.
» APEL POPON DO PREZESA UOKIK W SPRAWIE WYDATKOWANIA ZFRON
dodano 2009-09-22
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych dnia 16 września br. wystosowała do Pani Małgorzaty Krasnodębskiej–Tomkiel, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pismo, w którym prosi o spotkanie przedstawicieli Urzędu i Organizacji.
» ODDZIAŁY ZWIĄZKU GŁUCHYCH APELUJĄ O WIĘKSZĄ REFUNDACJĘ NA APARATY
dodano 2009-09-21
Organizacje zrzeszające głuchych i niedosłyszących zaapelowały do minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak o zwiększenie kwoty refundacji przyznawanej przez NFZ osobom, które kupiły aparat słuchowy, oraz uproszczenie procedury przyznawania środków na ten cel.
» WSPARCIE FINANSOWE NA ZATRUDNIENIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2009-09-18
Warsztaty z wypełniania wniosków do PFRON o zwrot kosztów administracyjnych, transportowych, budowlanych na 2010 rok.
Chcesz się dowiedzieć co zrobić aby otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe na zatrudnianie osób niepełnosprawnych? Chcesz się dowiedzieć jak szybko i bezbłędnie wypełnić wniosek i niezbędne załączniki?
Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych wspólnie z Dolnośląskim Forum Integracyjnym organizuje V Trzebnickie Forum Integracyjne. Tym razem tematyka dotyczyć będzie niepełnosprawnych dzieci pt.: „Dzieci o specjalnych potrzebach – nowe szanse dzięki pomocnej technice”. Forum odbędzie się tradycyjnie w Trzebnicy (sobota, 19.09.2009), przy ulicy Wrocławskiej 11, w siedzibie firmy Vermeiren Polska.
» DOFINANSOWANIE KOSZTÓW NAUKI W RAMACH PROGRAMU "STUDENT II"
dodano 2009-09-17
W terminie od 10 września do 10 października w ramach programu "STUDENT II - kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych" w Oddziałach PFRON przyjmowane będą wnioski o dofinansowanie kosztów nauki.
Od 1 listopada wyższe o 100 zł będzie świadczenie pielęgnacyjne przyznawane osobie, która rezygnuje z pracy, aby sprawować opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie zmieni się wysokość zasiłku pielęgnacyjnego.
» KOSZTY DOJAZDÓW WŁASNYM AUTEM NA ZABIEGI REHABILITACYJNE PODLEGAJĄ ODLICZENIU
dodano 2009-09-17
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki na dojazdy własnym autem na zabiegi rehabilitacyjne. Samo posiadanie samochodu nie daje prawa do ulgi. Osoby niepełnosprawne lub osoby, które mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne mogą od dochodu odliczać wydatki poniesione na rehabilitację.
» POPON PROSI O JEDNOZNACZNE STANOWISKO MINISTRA FINANSÓW
dodano 2009-09-16
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych w dn. 10 września br. wystosowała pismo do Ministra Finansów, Jana Vincent – Rostowskiego, z prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiocie zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kwot uzyskiwanych przez pracodawców prowadzących zakłady pracy chronionej z tytułu zwolnień podatkowych.
» FIRMY DOSTANĄ 0,6 MLD WIĘCEJ NA DOPŁATY DO PENSJI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRACOWNIKÓW
dodano 2009-09-16
W 2010 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekaże firmom ponad 581 mln zł więcej na dofinansowania pensji. Mniej pieniędzy z PFRON dostaną samorządy.
» INFORMACJA O NABORZE WNIOSKÓW W RAMACH PILOTAŻOWEGO PROGRAMU „UCZEŃ NA WSI"
dodano 2009-09-16
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że do dnia 30 września 2009 r. trwa nabór Wniosków o dofinansowanie kosztów nauki ucznia niepełnosprawnego w ramach pilotażowego programu „UCZEŃ NA WSI - pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko-wiejskie”.
» POPON PODEJMIE DZIAŁANIA W CELU WYJAŚNIENIA PRZEPISÓW DOTYCZĄCYCH ZALICZANIA W KOSZTY UZYSKANIA PRZYCHODÓW ZWOLNIEŃ PRZEKAZYWANYCH NA ZFRON
dodano 2009-09-11
W ostatnich tygodniach urzędy skarbowe nasiliły kontrole prawidłowości prowadzenia przez pracodawców zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych. W znacznej części zakres tych kontroli wynika z najnowszych interpretacji Izb Skarbowych mówiących, że naliczony, a nie zapłacony podatek od nieruchomości oraz zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników nie stanowią kosztów uzyskania przychodu.
» JESZCZE W TYM ROKU DO WZIĘCIA BĘDZIE 150 MLN ZŁ NA E-BIZNES
dodano 2009-09-10
Już pod koniec października osoby, które marzą o własnej firmie działającej w internecie, będą mogły ubiegać się o unijne dotacje na jej stworzenie. Jak dowiedziała się GP, do podziału będzie 150 mln zł.
Część niepełnosprawnych dzieci, które mogłyby uczyć się w szkołach ogólnodostępnych, nie może tego robić. Zawód asystenta osoby niepełnosprawnej jest wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa wyższego już od kilku lat. Jednak miejscem pracy asystenta jest przede wszystkim dom i najbliższe otoczenie osoby niepełnosprawnej, a nie szkoły.
31 sierpnia 2009 roku doszło do podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Fundacją Satoris, wydawcą magazynu WSPAK, i Stowarzyszeniem Organizatorów Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych OZON. Na jej mocy Satoris rozszerzy swoją działalność i zacznie wspierać osoby niepełnosprawne.
» STANOWISKO POPON W SPRAWIE PAKIETU ANTYKRYZYSOWEGO
dodano 2009-09-03
POPON uznaje rozwiązania zawarte w tzw. „pakiecie antykryzysowym” za zdecydowanie niewystarczające dla przedsiębiorców, którzy na skutek kryzysu ekonomicznego znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. W szczególności pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne nie uzyskają dodatkowego wsparcia, którego oczekiwali po ogłoszeniu przez Komisję Europejską Komunikatu umożliwiającego wprowadzenie nowego środka pomocy w wysokości do 500 tys. euro.
» WYMIAR CZASU PRACY PRACOWNIKÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2009-09-02
Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych muszą liczyć się z tym, że regulacje dotyczące czasu pracy takich osób są bardziej restrykcyjne niż w przypadku pozostałych pracowników. Pracownicy niepełnosprawni pracują w krótszym dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy oraz – co do zasady – nie można zlecać im pracy w godzinach nadliczbowych.
Czas pracy osób niepełnosprawnych został uregulowany w ustawie z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, zwanej dalej ustawą o rehabilitacji. W sprawach nieuregulowanych tą ustawą zastosowanie mają przepisy kodeksu pracy (art. 5 k.p.).
» NOWY PORTAL DLA PRACODAWCÓW ZATRUDNIAJĄCYCH OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE
dodano 2009-09-01
Z uwagi na potrzeby osób zainteresowanych zatrudnieniem niepełnosprawnych, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych uruchomiła nowy portal informacyjny www.ekspertpopon.pl. Portal dla zatrudniających osoby niepełnosprawne.
» POPON ZABIEGA O WPROWADZENIE NOWEGO ŚRODKA POMOCY DO
dodano 2009-08-31
Światowy kryzys ekonomiczny i finansowy, który spowodował istotne spowolnienie gospodarcze w wielu krajach, stał się powodem wydania przez Komisję Europejską w styczniu br. Komunikatu w sprawie „Tymczasowych wspólnotowych ram prawnych w zakresie pomocy państwa ułatwiających dostęp do finansowania w dobie kryzysu finansowego i gospodarczego”, który umożliwia wdrożenie nowego środka pomocy do wysokości 500 000 euro.
» USTAWA O ŁAGODZENIU SKUTKÓW KRYZYSU EKONOMICZNEGO DLA PRACOWNIKÓW I PRZEDSIĘBIORCÓW
dodano 2009-08-28
Minister Pracy i Polityki Społecznej, Jolanta Fedak, podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawiła najważniejsze punkty ustawy z dnia 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ustawa weszła w życie 22 sierpnia br. i stanowi część rządowego pakietu antykryzysowego.
Będzie ich jeszcze mniej, bo od 2010 roku dostaną one taką samą pomoc z PFRON, jak inne firmy zatrudniające niepełnosprawnych.
Tylko 57 firm ubiegało się w zeszłym roku o nadanie statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr). Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Dla porównania jeszcze w 2005 roku o jego przyznanie starało się 469 przedsiębiorstw.
» KREDYT NA ROZPOCZĘCIE DZIAŁALNOŚCI W PRAKRTYCE NIE DO UZYSKANIA
dodano 2009-08-27
Aby dostać z banku kapitał na uruchomienie biznesu, nie wystarczy zabezpieczenie hipoteczne trzeba mieć wiarygodne gwarancje spłaty kredytu. Niewielu nowych przedsiębiorców jest w stanie spełnić te wymagania.
Zakład pracy chronionej wypłaca z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych pracownikom środki pieniężne w formie bezzwrotnej pomocy indywidualnej. Czy korzystają one ze zwolnienia od składek na ubezpieczenia społeczne?
Jestem zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, prowadzącym zpch. Zgodnie z obowiązującymi przepisami utworzyłem zfron. Środki gromadzone w funduszu przeznaczam m.in. na wyposażenie stanowiska pracy oraz przystosowanie jego otoczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Czy od zakupów finansowanych ze środków zfron mogę odliczać VAT?
» JAK ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ ROZLICZA SIĘ Z FISKUSEM
dodano 2009-08-25
Jak zakład pracy chronionej rozlicza się z fiskusem. Ekspertka odpowiada na pytania czytelników dotyczące rozliczeń podatkowych w zakładach pracy chronionej.
Przepisy nie mówią co ma robić pracodawca, gdy podwładny uzyskał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Nie wie, czy ma go tymczasowo odsunąć od pracy i płacić pensję.
15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 11 sierpnia 2009 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz.U. nr 129, poz. 1058).
» OTWÓRZ OCZY NA NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ - IX EDYCJA KONKURSU DZIENNIKARSKIEGO
dodano 2009-08-21
Rusza IX edycja konkursu "Oczy Otwarte", którego celem jest promocja pozytywnych postaw dotyczących integracji osób z niepełnosprawnością ze społeczeństwem.
Przez trzy miesiące absolwenci szkół ponadgimnazjalnych będą mogli pracować na zasadach zupełnie innych niż reszta zatrudnionych. Ustawa o praktykach absolwenckich sankcjonuje dużą dowolność istniejącą dotychczas między pracodawcą a praktykantem. Proponowane rozwiązania wzbudzają sporo nadziei, ale również dużo wątpliwości.
» JAK STWORZYĆ PRZESTRZEŃ DOSTĘPNĄ DLA WSZYSTKICH?
dodano 2009-08-19
W dniach 22 i 23 czerwca 2009 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się międzynarodowa konferencja "Architektura dla wszystkich – przyjazne przestrzenie Europy".
» BEZPŁATNE PRZEJAZDY AUTOBUSAMI I POCIĄGAMI DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI
dodano 2009-08-17
Niepełnosprawne dzieci powinny mieć prawo do bezpłatnych przejazdów autobusami i pociągami. Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, wystąpił do Grzegorza Schetyny, ministra spraw wewnętrznych i administracji, w sprawie większych ułatwień w podróżowaniu dla dzieci.
Z dyplomem studiów MBA i kilkuletnim stażem pracy można liczyć na 8-10 tys. zł. Specjaliści od płac przekonują, że warto inwestować w naukę - im wyższe wykształcenie, tym zarobki wyższe i szybciej rosną wraz ze stażem.
Trzeba szybko zmienić zasady obliczania dofinansowania dla firm, w których pracują niepełnosprawni. Na początku przyszłego roku 100 tys. z nich może stracić pracę - pisze "Rzeczpospolita".
W czasie klasycznej rekrutacji nikt niepełnosprawnymi nie zawraca sobie głowy. W badaniu przeprowadzonym przez SMG/KRC co trzeci pracodawca (zatrudniający niepełnosprawnych) przyznał, że zatrudnił osobę z grupą inwalidzką tylko dlatego, że polecał ją znajomy.
» W POLSCE PRACUJE TYLKO 15 PROC. NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2009-08-13
W Polsce pracuje tylko 15 proc. niepełnosprawnych, a średnia w Unii Europejskiej to 50 proc.! Rząd chce, by w ciągu dwóch lat liczba pracujących niepełnosprawnych wzrosła do 21 proc.
Może się okazać, że wiele przepisów dotyczących ochrony pracy jest nieważnych. Upoważnienia do ich wydania budzą bowiem wątpliwości co do zgodności z konstytucją.
» FIRMY MUSZĄ WYDAĆ 50 ZŁ NA SZKOLENIE PRACOWNIKÓW
dodano 2009-08-12
Chociaż jeden pracownik firmy, która nie zatrudnia wyłącznie niepełnosprawnych lub młodocianych, musi zaliczyć szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Kosztuje ono od 40 do 200 zł.
Firma powinna zapewnić pracownikom równy dostęp do środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przeznaczonych na sfinansowanie wakacji.
» ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W PROJEKCIE "WEŹ SPRAWY W SWOJE RĘCE"
dodano 2009-08-11
Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym zaprasza wszystkie osoby z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu do wzięcia udziału w projekcie pod hasłem "Weź sprawy w swoje ręce".
» WARTOŚĆ DOFINANSOWANIA ZALEŻY OD STATUSU POSIADANEGO PRZEZ PRACODAWCĘ
dodano 2009-08-06
Jeśli jesteś z tzw. rynku otwartego, otrzymasz mniej środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, niż gdy prowadzisz zakład pracy chronionej. Różnica sięga 10 proc.
Polska pokonała w Nottingham Argentynę 2:1, zajmując trzynaste miejsce wśród 32 drużyn, które rywalizowały w mistrzostwach świata w tenisie na wózkach.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wniosek Komisji Europejskiej w sprawie zmiany przepisów dotyczących wykorzystania pasma radiowego zarezerwowanego dotychczas na potrzeby telefonii komórkowej GSM.
Generalnie w każdym przedsiębiorstwie, zatrudniającym co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, 6% załogi stanowić powinny osoby niepełnosprawne.
Zaczęły obowiązywać przepisy zmienionej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, które zwalniają pracodawców z opłacania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantownych Świadczeń Pracowniczych za niektórych pracowników.
Technologie non-profit: Dotacje na oprogramowanie komputerowe. Jeżeli potrzebujesz legalnego oprogramowania komputerowego dla swojej organizacji, a wiesz jak dużo ono kosztuje! - przystąp do Programu Technologie non-profit Stowarzyszenia Bank Drugiej Ręki.
Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, ale nie zatrudniają pracowników, nie skorzystają z pomocy finansowej z pakietu antykryzysowego, nawet jeżeli ich dochody spadną o 50-80 proc.
» SZKOLENIE: ZASADY TWORZENIA I WYDATKOWANIA ZFRON
dodano 2009-07-31
Zasady tworzenia i wydatkowania ZFRON z uwzględnieniem najnowszych zmian wynikających z rozp. z Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Od dziś firmy zatrudniające niepełnosprawnych pracowników czeka więcej biurokracji. W życie wchodzi podpisana 17 czerwca nowelizacja rozporządzenia w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 107, poz. 891).
Prezydent Lech Kaczyński podpisał w poniedziałek ustawę określającą zasady tworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych. Zaznaczył jednocześnie, że rząd przyjmuje pełną odpowiedzialność za skutki tej regulacji.
Nie wystarczą setki tysięcy złotych na aktywizację zawodową niepełnosprawnych dorosłych. Trzeba zacząć od przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.
» WNIOSEK O ZWROT KOSZTÓW ZATRUDNIENIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH TRZEBA ZŁOŻYĆ DO STAROSTY
dodano 2009-07-29
Od 9 lipca obowiązuje rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 30 czerwca 2009 r. w sprawie zwrotu dodatkowych kosztów związanych z zatrudnianiem pracowników niepełnosprawnych.
» PRACODAWCA NIE BĘDZIE REFUNDOWAĆ REHABILITACJI PRACOWNIKÓW
dodano 2009-07-29
Pracodawcy będą mogli opłacać rehabilitację pracowników jedynie ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Łatwiej będzie im jednak utrzymać status Zakładu Pracy Chronionej.
» BEZROBOTNY ZA DOTACJĘ NA WŁASNY BIZNES NIE MOŻE KUPIĆ WYŁĄCZNIE SAMOCHODU
dodano 2009-07-28
Urzędy pracy narzucają, w jaki sposób wydać dotację na założenie własnej firmy. Bezrobotni są tym często zaskoczeni.
Bezrobotni ubiegający się w urzędzie pracy o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej (maksymalnie sześć średnich płac, obecnie 19,1 tys. zł) są często zaskakiwani informacją, że nie mogą jej wydać w taki sposób, jak wcześniej zaplanowali. Niektórym z nich może to wręcz utrudniać rozkręcenie własnego biznesu.
Urząd będzie miał miesiąc na rejestrację lub zawieszenie działalności przedsiębiorcy. Nierozpatrzenie wniosku w terminie będzie oznaczać jego pozytywne załatwienie przez urząd. Proponowane przepisy nie zmienią działalności usługowej w Polsce – uważają prawnicy.
» GRANTY DLA SPÓŁDZIELNI SOCJALNYCH Z DOLNOŚLĄSKIEGO, LUBUSKIEGO I WIELKOPOLSKIEGO
dodano 2009-07-28
Wielkopolski Ośrodek Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej przy Stowarzyszeniu na rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu ogłasza konkurs na dofinansowanie działalności spółdzielni socjalnych z terenu województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
Chodzi o obowiązek uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego, gdy pracodawca zamierza zatrudnić osobę ze znacznym lub częściowym stopniem niepełnosprawności.
Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych "Umbrella" informuje, że ruszyła rekrutacja na bezpłatne szkolenia we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3, które odbędą się w sierpniu 2009.
» DARMOWA KSIĘGOWOŚĆ DLA ORGANIZACJI I SPÓŁDZIELNI SOCJALNYCH
dodano 2009-07-27
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zaprasza do korzystania z bezpłatnych usług księgowych dla podmiotów ekonomii społecznej z Dolnego Śląska, które będą świadczone w Wałbrzychu. Pierwszeństwo mają organizacje pochodzące z obszarów wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miejskich do 65 tys. mieszkańców.
» KOMENTARZ POPON DO ROZPORZĄDZENIA W SPRAWIE ZFRON
dodano 2009-07-27
W Dzienniku Ustaw nr 107 z dnia 7 lipca 2009 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 17 czerwca 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Pół miliona euro pomocy na szkolenia będzie mogła otrzymać firma zagrożona z powodu kryzysu. Przedsiębiorstwo będzie mogło przeznaczyć wsparcie na zrealizowanie programu zwolnień monitorowanych. Tak zwane szkolenia otwarte, czyli adresowane do wielu przedsiębiorstw, będą bezpłatne.
Unijne dotacje przyznaje się w miejscu zameldowania przedsiębiorcy lub zarejestrowania jego działalności. O pieniądze z UE na własny biznes można ubiegać się tam, gdzie zamierza się zarejestrować działalność gospodarczą, lub w miejscu stałego lub tymczasowego pobytu.
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych wyraża jednoznacznie negatywne stanowisko w sprawie zmiany rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych ogłoszonego w Dzienniku Ustaw z dnia 7 lipca 2009 r. – w części dotyczącej wprowadzenia zakazu refundacji wydatków z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Od 2010 roku postępowanie przed sądem lekarskim ma być jawne, a pacjent, który będzie tam dochodzić swoich praw, wystąpi jako strona postępowania, a nie tylko jako świadek.
» WIĘCEJ OSÓB OTRZYMA 40 TYS. ZŁ NA ZAŁOŻENIE WŁASNEJ FIRMY
dodano 2009-07-22
Ponad 60 mln zł przeznaczą dodatkowo województwa na unijne granty na założenie firmy. Osoby, które miały dobry pomysł na biznes, ale nie otrzymały wsparcia, mają więc szanse na 40 tys. zł.
» PIERWSZA NA ŚWIECIE OPERACJA OBUSTRONNEGO WSZCZEPIENIA IMPLANTÓW UCHA ŚRODKOWEGO
dodano 2009-07-21
Prof. Kazimierz Niemczyk, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie, wykonał pierwszą na świecie operację obustronnego wszczepienia implantów ucha środkowego.
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej ma obowiązek przeznaczania co najmniej 15 proc. środków zakładowego funduszu rehabilitacji na indywidualne programy rehabilitacji.
Pracodawcy zatrudniają coraz więcej niepełnosprawnych, a PFRON dofinansowuje ich wynagrodzenia. W 2008 roku co piąty niepełnosprawny w wieku produkcyjnym miał pracę.
Osoba niepełnosprawna może wreszcie wchodzić do banku, urzędu, szkoły czy restauracji z psem przewodnikiem oraz może skorzystać ze wszystkich środków transportu.
» DARMOWE KOMPUTERY Z DOSTĘPEM DO INTERNETU NA OSIEM LAT!
dodano 2009-07-17
Rusza kolejny nabór wniosków Działania 8.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion”, który rozpoczął się 13 lipca, a zakończy 11 września.
Jeśli bezrobotny uzyska miesięcznie przychód wyższy niż 638 zł i zatai ten fakt, zostanie wykreślony z rejestru, zwróci z odsetkami zasiłek i może zostać skazany na trzy lata pozbawienia wolności za składanie fałszywych oświadczeń.
1. VAT po ostatniej nowelizacji ustawy - najczęstsze pytania (22 lipca,Wrocław/Odział Dolnośląski).
Oddział Dolnośląski Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych ma przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie pt.: VAT po ostatniej nowelizacji ustawy - najczęstsze pytania, kontrowersje i wątpliwości.
Pomoc dla pracodawców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego z ZFRON może zostać udzielona przedsiębiorcom na czas kryzysu w wysokości nie przekraczającej 500 tys. euro. Taką opinię wyraził podczas spotkania z Zarządem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda.
Od 22 lipca zmienią się zasady gospodarowania środkami zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Nowelizacja dokonana rozporządzeniem zmieniającym z 17 czerwca 2009 r. dotyczy m.in. katalogu wydatków, zasad kwalifikacji wydatków do ponoszonych w ramach zasady de minimis o charakterze bezwzględnym i względnym, intensywności pomocy, dokumentacji składanej przy występowaniu o zaświadczenie o pomocy de minimis, a także sposobu wydatkowania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Jakie szanse na rynku pracy - zwłaszcza w czasach kryzysu - mają osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne lub uzależnione? Jakie perspektywy realnego zatrudnienia mają oni przed sobą? Czy pozostaje im już tylko permanentna wegetacja na marginesie rynku pracy?
» DOLNOŚLĄSKIE SPÓŁDZIELNIE SOCJALNE SZKOLĄ SIĘ I INTEGRUJĄ
dodano 2009-07-15
Kolejne kroki integrujące dolnośląskie spółdzielnie socjalne zostały poczynione. 7-8 lipca w Dusznikach Zdroju odbyło się dwudniowe spotkanie integracyjno-edukacyjne zarówno dla członków funkcjonujących spółdzielni socjalnych, jak i dla grup założycielskich z obszaru Dolnego Śląska.
Niebawem wejdą w życie kolejne przepisy dające możliwość uzyskania z PFRON zwrotu dodatkowych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych. Tymczasem firmy mają problemy z tymi, które już obowiązują.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, iż zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 8, poz. 42) w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne, osoba niepełnosprawną prowadząca działalność gospodarczą składa wniosek Wn-U-G w terminie do ostatniego dnia miesiąca, w którym upłynął termin do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
Zakończenie weryfikacji formalnej odwołań od negatywnej oceny wniosków o zlecenie realizacji zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej (...)
Wyjaśnienia do ogłoszonego przez PFRON w dniu 30 kwietnia 2009 r. trzeciego konkursu o zlecenie realizacji zadań w 2009 roku w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej (...)
Rośnie liczba pracujących osób niepełnosprawnych.
- Pracodawcy zatrudniają coraz więcej niepełnosprawnych dzięki dofinansowaniu ich wynagrodzeń z PFRON - informuje fundusz.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, iż od dnia 07.07.2009 r. (wtorek) od godziny 00:01 do dnia 08.07.2009 r. (środa) do godziny 8:00 system SODIR będzie niedostępny.
Dopiero w przyszłym roku ruszą unijne mikrokredyty dla najmniejszych firm lub osób, które straciły pracę i chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jedna firma będzie mogła dostać do 25 tys. euro - informuje "Gazeta Prawna".
Na pracodawcy ciąży wiele obowiązków w zakresie udzielania informacji pracownikom. Wśród nich wymienić można obowiązek informowania o ryzyku zawodowym, tajemnicy, warunkach pracy, treści regulaminu pracy, równym traktowaniu w zatrudnieniu, przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę - pisze "Gazeta Prawna".
Weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie wykazu chorób zawodowych (opublikowane w Dzienniku Ustaw). Prace nad nim trwały do ostatniej chwili, więc wielu zainteresowanych dopiero teraz pozna ich ostateczny kształt - informuje "Rzeczpospolita".
Przybędzie uprawnionych do renty z ZUS za utratę zdrowia w pracy. Rząd w ostatniej chwili przygotował nowe przepisy, które ułatwią dochodzenie świadczeń za choroby zawodowe - informuje dziennik "Reczpospolita".
- Pracodawca, który utracił status zakładu chronionej, wykorzystuje środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na takich samych zasadach jak pracodawcy mający taki status - wyjaśnia na łamach Gazety Prawnej Małgorzata Tylewicz, doradca prawny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
3 lipca 2009 ROKU odbędzie się spotkanie z przedstawicielami PFRON i Ministerstwa Pracy, w sprawie stosowania przepisów dotyczących refundacji dodatkowych kosztów na podstawie art. 32 ustawy o rehabilitacji. Wezmą w nim udział przedstawiciele m.in. Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej zaprasza na szkolenie: "Tworzenie i funkcjonowanie zakładów aktywności zawodowej", które odbędzie się w terminie 30 czerwca - 2 lipca 2009 we Wrocławiu. Zajęcia są skierowane do pracowników i wolontariuszy dolnośląskich organizacji pozarządowych działających na polu aktywnej integracji. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie. Nie zwracają kosztów podróży.
Dolnośląski Oddział Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zaprasza pracodawców i osoby niepełnosprawne poszukujące zatrudnienia na Giełdę Pracy, która odbędzie się 1 lipca 2009 (środa), w godzinach 10.00 - 14.00 we Wrocławiu.
Stowarzyszenie Pro Publico Bono informuje, że posiada jeszcze wolne miejsca na kolonii językowej (angielski), która odbędzie się w okresie 26 lipca - 9 sierpnia 2009 w Pobierowie. Organizatorzy zapraszają dzieci z całego województwa, a zwłaszcza z Wrocławia, Legnicy, Jeleniej Góry i Nowej Rudy (ze względu na dofinansowanie). Kolonia jest dotowana.
Kolonia prowadzona przed doświadczonych wychowawców i lektorów.
Wszystkie atrakcje dla dzieci i koszty transportu są w cenie.
Szczegóły na naszej stronie http://www.propublicobono.org
Centrum Integracji Społecznej zaprasza na bezpłatną sesję seminaryjno-szkoleniową: "Nowczesny przedsiębiorca", która odbędzie się 30 czerwca 2009 we Wrocławiu.
Jak sfinansować rozpoczęcie działalność gospodarczej w kryzysie?
Jeśli zostałeś zwolniony, a poszukiwania nowej pracy spaliły na panewce? Zastanów się nad własnym biznesem. Pomocne w sfinansowaniu działalności gospodarczej są rozmaite unijne Programy Operacyjne oraz Urzędy Pracy.
Fundacja „Normalna Przyszłość” ogłasza nabór uczestników na szkolenie dla asystentów osób niepełnosprawnych. Szkolenie obejmuje 90 godzin zajęć i odbędzie się w sierpniu 2009 w Warszawie.
Towarzystwo Rozwoju Intelektualnego Torin zaprasza na szkolenie "Gimnastyka Mózgu" wg Paula Dennisona I i II stopień, które odbędzie się w dniach 5 - 6 i 12 - 13 września 2009 we Wrocławiu.
Towarzystwo Rozwoju Intelektualnego Torin zaprasza na szkolenie z arteterapii, które odbędzie się w dniach 25 - 27 września 2009 we Wrocławiu. Koszt szkolenia: 350,00 zł. Proponowane techniki i metody zorientowane są na proces rozwoju osobistego i wykorzystanie w procesie edukacji szkolnej, pozaszkolnej, terapeutycznej, również z osobami niepełnosprawnymi.
Wielkopolski Ośrodek Wsparcia Spółdzielczości Socjalnej przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych w Poznaniu ogłasza konkurs na dofinansowanie działalności spółdzielni socjalnych z terenu województw dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.
330 mln zł od PFRON dla samorządów i organizacji pozarządowych.
Do 15 lipca Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie przyjmował wnioski do Programu wyrównywania różnic między regionami II.
Od 19 czerwca tego roku osoba niepełnosprawna może wejść z psem przewodnikiem do banku, urzędu, szkoły czy restauracji, a zarządcy obiektów użyteczności publicznej lub środków transportu publicznego nie mogą zakazywać tym osobom wstępu wraz z psem asystującym.
Zmiany w Procedurach realizacji pilotażowego programu "UCZEŃ NA WSI - pomoc w zdobyciu wykształcenia przez osoby niepełnosprawne zamieszkujące gminy wiejskie oraz gminy miejsko-wiejskie".
Zakończenie weryfikacji formalnej odwołań od negatywnej oceny wniosków o zlecenie realizacji zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej (...)
Wrocławski Sejmik Osób Niepełnoprawnych zaprasza na odsłonięcie miniatury wrocławskiej Katedry p.w. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu, dostępnej dla osób niewidomych i niedowidzących. Jest to kolejny element kampanii „Wrocław bez barier”. Ma ona na celu aktywizacje osób niepełnosprawnych, a także łamanie negatywnego stereotypu na temat w-skersów.
Informacja w sprawie stosowania niektórych przepisów dotyczących refundacji, o której mowa w art. 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Jeżeli jesteś osobom niepełnosprawną, bezrobotną lub wychowankiem rodziny zastępczej albo placówki opiekuńczo - wychowawczej z powiatu wałbrzyskiego i ukończyłeś 15 a nie skończyłeś 64 lat oraz korzystasz z pomocy społecznej lub nie pracujesz, zgłoś się do PCPR w Wałbrzychu przy ul. Limanowskiego 9, pokój nr 21 tel./fax 074 66 66 337, aby wziąć udział Projekcie Systemowym PO KL EFS „FENIKS”.
» „TRENER PRACY - ZATRUDNIENIE WSPOMAGANE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
dodano 2009-06-19
Tylko pięć ośrodków w kraju uczestniczy w pilotażowym programie zatytułowanym „Trener Pracy – zatrudnienie wspomagane osób niepełnosprawnych”, który finansowanym jest przez PFRON.
» WARSZTATY "WYRÓWNYWANIE SZANS OSÓB ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM"
dodano 2009-06-19
23 czerwca (wtorek), w wałbrzyskim Ratuszu odbędą się warsztaty pod nazwą "Wyrównywanie szans osób zagrożonych wykluczeniem społecznym", które skierowane są do instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem dyskryminacji i marginalizacji społecznej.
Wielkopolski Oddział Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, zaprasza pracodawców i osoby niepełnosprawne poszukujące zatrudnienia, na Giełdę Pracy, która odbędzie się 16 czerwca 2009r. (wtorek) w godzinach 10.00 - 12.30, w siedzibie Oddziału Wielkopolskiego POPON, ul. Garncarska 8, 61-817 Poznań.
W 2008 roku polskie firmy zapłaciły 3,5 miliarda złotych karnych składek do PFRON, za nierealizowanie wymogu zatrudniania co najmniej 6 procent niepełnosprawnych w ramach etatowych pracowników.
Ruszyło biuro Informacji, Promocji i Zatrudnienia w sektorze Ekonomii Społecznej, które działa w ramach projektu „Ekonomia Społeczna - szansą na rozwój Dolnego Śląska – kampania informacyjno-promocyjna” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Poddziałanie 7.2.2. Projekt realizuje Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z Fundacją Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja Rozwoju Ekonomii Społecznej zapraszają organizacje pozarządowe, organizacje przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu lokalnego i wszystkich zainteresowanych ekonomią społeczną na spotkanie informacyjne: „Ekonomia społeczna szansą na rozwój Świdnicy”.
Centrum Integracji Społecznej zaprasza osoby zamieszkujące we Wrocławiu, które chcą zarejestrować i prowadzić działalność gospodarczą/ spółdzielnię socjalną, na bezpłatne szkolenia, które rozpoczną się w lipcu 2009 we Wrocławiu.
Aby uzyskać dodatkowe pieniądze z PFRON, zakłady pracy chronionej planują zwolnienia pełnosprawnych pracowników. Chodzi o to, że stanąć w kolejce do 100 mln zł na refundację dodatkowych kosztów wynikających z zatrudnienia niepełnosprawnych mogą jedynie te zakłady pracy chronionej, w których co najmniej połowa pracowników ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Prawdopodobnie zwiększy się zakres zadań i kompetencji pełnomocnika do spraw równego traktowania. Rząd chce, by pełnomocnik do spraw równego traktowania reprezentował także osoby niepełnosprawne, które są dyskryminowane w róznych obszarach życia społecznego.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zamieściło projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (projekt z dnia 6 maja 2009 r.). Proponowana zmiana dotyczy szkoleń finansowanych ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (zfron).
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
POKL Priorytet VI "Rynek pracy otwarty dla wszystkich"
Działanie 6.1. "Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie"
Poddziałanie 6.1.1 "Wsparcie osób pozostających bez zatrudnienia na regionalnym rynku pracy"